Haberler
500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödülünü Aldık
İLTEKNO, 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Mimari, Mühendislik, Bilimsel ve Diğer Teknik Hizmetler dalında 3. Oldu
500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödülünü Aldık
20
Car

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM), Ekonomi Bakanlığının desteği ile gerçekleştirdiği Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması'nın ikincisini açıkladı. İLTEKNO (İleri Teknoloji Mühendislik ve Ticaret A.Ş.), Mimari, Mühendislik, Bilimsel ve Diğer Teknik Hizmetler kategorisinde 3.’lük ödülü aldı.

Hizmet ihracatının 2016'da 37,3 milyar dolarken bu yılın ilk 10 ayında geçen yılın rakamını geçerek yüzde 16 artışla 37,5 milyar dolara ulaştığını söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Tam 123 ülkeye hizmet ihracatı gerçekleştirdik. Hizmet ihracatı, ülkemizin net ihracatçı olduğu bir alan” diye konuştu. Büyükekşi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın da katıldığı "Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı" ödül törenindeki konuşmasında, bu yıl ilk 11 ayda mal ihracatının yüzde 10,4 artarak 143 milyar doları aştığını söyledi. Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı'nın 2016'da 18,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyleyen Büyükekşi, “Yani toplam hizmet ihracatının neredeyse yarısını bu firmalar oluşturdu. 495 bin istihdam ve 7,5 milyar dolarlık yatırımla ekonomimize can verdiler” dedi.

15 Aralık 2017 Cuma günü İstanbul’da düzenlenen törende 17 farklı kategoride ilk üçe giren firma ve kurumların ödülleri Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi’nin de katılımı ile verildi. İLTEKNO, Mimari, Mühendislik, Bilimsel ve Diğer Teknik Hizmetler kategorisinde 3.’lük ödülü alarak önemli bir başarı gösterdi. İLTEKNO’nun ödülünü, Maliye Bakanı Naci Ağbal takdim etti.